Kuningasidea

la 11.11.2023 20:00
Pato Areena

Nettimyynti loppuu 11.11.2023 18:00
Aikuiset. Työssäkäyvät.
Pääsylippu 30.00 €
Aikuiset. Työssäkäyvät.



       
Etuhinta opiskelijat, alle 16v., työttömät, eläkeläiset, Kymijoen Taidepato ry 2023 kannatusjäsenet ja Kunto-Mekka asiakkaat (voimassa oleva asiakaskortti).
Etuhinta 27.00 €
Etuhinta opiskelijat, alle 16v., työttömät, eläkeläiset, Kymijoen Taidepato ry 2023 kannatusjäsenet ja Kunto-Mekka asiakkaat (voimassa oleva asiakaskortti).



       
Me kaksi- kaverilippu 50 € (oikeuttaa kahden henkilön samanaikaiseen sisäänpääsyyn).
Me kaksi- kaverilippu 50.00 €
Me kaksi- kaverilippu 50 € (oikeuttaa kahden henkilön samanaikaiseen sisäänpääsyyn).


Kuningasidea tulee ja se on enemmän duoo kuin sooloo!!

Helsingin Käpylässä vuonna 2009 perustettu Kuningasidea on reggaen ja rapin syövereistä inspiraationsa löytänyt kokoonpano, joka on kolmetoista vuotta kestäneen matkansa aikana työntänyt genrerajat sulatusuuniin, muovaten yhteissoitollaan itselleen tunnusomaisen tyylin.

Yhtyeen vuonna 2012 julkaistu debyyttialbumi On uusi aika pitää sisällään muun muassa sinkun Enemmän duoo ku sooloo, joka nousi yhdeksi vuoden isoimmista hiteistä ja soi edelleen radioaalloilla.
Menestys noteerattiin Vuoden Tulokas -tittelillä vuoden 2012 Funky Awardseissa sekä saman kategorian ehdokkuudella Emma Gaalassa.
Yhtyeen toinen albumi Nimi on enne julkaistiin syyskuussa 2014. Levyltä löytyvät esimerkiksi kappaleet Pohjolan tuulet, joka oli yksi vuoden 2014 soitetuimmista radiohiteistä Suomessa, sekä menestyssingle Seis maailma. Kolmas pitkäsoitto jatkoi yhtyeen lentoa kesällä 2018. Sen tunnetuimmaksi hitiksi nousi kirkkaasti platinaa saavuttanut Sä saat mut -single.

Kuningasidea palasi live- ja julkaisukantaan julkaisemalla odotettua uutta musiikkia kesällä 2022, sekä keikkailemalla festivaaleilla. Sisäänkirjoitettu ja Turku-Tampere -singlet ovat saanet erinomaisen vastaanoton niin Spotifyssa, kuin yleisön keskuudessa. Lisää musiikkia julkaistiin lokakuussa Sinä, minä ja aika -singlen muodossa.

Yhtyeen hittikimara, tiukka soitto, yhteisen tekemisen ilo näkyy ja kuuluu. Kuningasidean keikat nostavat suupielet väkisten ylöspäin! Bändi on parhaimmillaan livenä ja se on ehdottomasti koettava jokaisen itse.

Kuningasidea on:
Väinö Wallenius: laulu, kitara
Pole: laulu, räpit
Akipekka Alanko: basso, laulu
Jalo Nousiainen: kitara
Arttu Nousiainen: rummut
Jami Hellman: perkussiot
Samuli Luoma: buzuki, mandoliini
Veikko Niemi: koskettimet, laulu
Paavo Rantanen: saksofoni, poikkihuilu, laulu
Kalle-Pekka Kuoksa: pasuuna, laulu
Johannes Kuoksa: trumpetti, laulu

Liput 30/27 €. Etuhinta opiskelijat, alle 16v., työttömät, eläkeläiset, Kymijoen Taidepato ry 2023 kannatusjäsenet ja Kunto-Mekka asiakkaat (voimassa oleva asiakaskortti).
Me kaksi- kaverilippu 50 € (oikeuttaa kahden henkilön samanaikaiseen sisäänpääsyyn).

Lippuennakko TaideTupa PikkuSelma ja digilippu.fi palvelu.

Ovet ja etkot klo 19.00. Ei istumapaikkoja. K-18 (alle 18v. huoltajan seurassa).

Vip-buffa ryhmille Klubin Vintillä/ Pato Klubilla 2h ennen tapahtuman alkua. Tiedustelut info@patoklubi.fi tai Amanda 040 6806775.


Pato Areena

Kymin Ruukki
Kyminväylä 2
45700 Kuusankoski
GoogleMaps

0406806775
http://www.patoklubi.fi

Myyjä:
PatoKlubi / TaideTupa PikkuSelma
Yhteyshenkilö: Amanda Kareenkoski
358406806775
info@patoklubi.fi